הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול - mnia
כניסה

  

   תוכנית שנתית למניעת שימוש בסמים ואלכוהול לשנת 2012
 
רציונאל
היקף צריכת האלכוהול בקרב ילדים ובני נוער , על פי מחקר שביצעה הרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול בשנת 2009,
הנתונים המדאיגים על שתיית אלכוהול וצריכת סמים בקרב צעירים ובני נוער, גילאי
12-18, כפי שהתבררו במחקר האחרון שערכה הרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול בשנת 2009, ולפיהם:
  • כמחצית מבני הנוער שתו משקה אלכוהולי כלשהו בשנה האחרונה
  • כ-30% מדווחים כי השתכרו לפחות פעם אחת בשנה האחרונה
  • כ-14% מדווחים על שימוש בסמים נדיפים.
  • כ-11% מדווחים על שימוש בסם לא חוקי כלשהו.
ולכן תפיסת העבודה היא כי נדרשת תוכנית מקיפה, אשר נוגעת בטווח גילאים רחב, ואשר
הובילה לבניית  תוכנית מערכתית מניעתית על ידי הרשות המקומית,בשיתוף הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול משרד החינוך, הרשות לבטיחות בדרכים,המתנ"ס, עיר ללא אלימות, התוכנית הלאומית לילדים ונוער בסיכון,מרכז אופק, משטרת דימונה ו"דימונה מתקדמת לעתיד בריא",  אשר מטרתה הפחתת שתיית אלכוהול ושימוש בסמים בקרב ילדים בני נוער .
לאורך כל השנה מתקיימות פעילויות הסברה ומניעה בקרב תלמידי בתי הספר היסודיים והתיכוניים באמצעות סדנאות, הצגות, שיעורי כישורי חיים, והרצאות מידע, אשר מספקות לילדים ולבני הנוער מידע על חומרים אלו והשפעתם על הגוף והמוח, ומלמדים אותם להתמודד עם לחצים שונים.
גם אנשי מקצוע כגון, מורים, מנהלים, יועצים, מדריכים, סטודנטים ועוד, עוברים סדנאות והרצאות מידע, מעצם היותם גורמי סמכות ומודל לחיקוי עבור בני הנוער, להקנות להם כלים כל אחד בתחומו להתמודד עם תופעה זו.
השנה גם נכנסה תוכנית מניעתית לגני החובה בעיר בשם "יום של תכלת", אשר מטרתה ללמד ילדים כישורי חיים, להבדיל בין מה טוב ומזיק, מה מותר להכניס לגוף ומה אסור, וזיהוי חומרים מסוכנים.
חשוב לציין כי פעמים רבות תופעת צריכת אלכוהול ושימוש בסמים בקרב ילדים ונוער נובעת ממצוקה, בדידות, חוסר גבולות, תסכול ושעמום, ולנו ההורים תפקיד חשוב ביותר במניעת תופעה מסוכנת זו.
אין ספק כי הידיעה והמעקב אחר ילדינו, כמו מה הם עושים, עם מי הם נפגשים, היכן הם מבלים, והגבלת שעת החזרה הביתה, יכולים להפחית את התופעה.
בפני ההורים קיימת  האפשרות להשתתף באחת מסדנאות ההורות הרבות הנערכות בעיר, אשר מאפשרת ונותנת בידיהם כלים כגון לקיחת אחריות, הצבת גבולות, תקשורת בונה ועוד , להתמודד עם תופעות גיל ההתבגרות והשלכותיו.
דרך נוספת המאפשרת להורים לשנות ולהשפיע היא הצטרפות לסיירת הורים, אשר מטרתה סיורים רגליים במקומות התכנסות של בני נוער בשעות הלילה כמו פארקים ציבוריים, גני משחקים ועוד, לשם יצירת דיאלוג , הפגנת נוכחות ואכפתיות, וקיום מפגש בלתי אמצעי  עם בני הנוער לטובת כלל הקהילה.
נשמח לראות אתכם לוקחים חלק בפעילויות  השונות לטובת ילדינו וכלל הקהילה הדימונאית, ונותנת מענה הן מבחינת מידע, כלים וגיוון, וכל זאת על מנת להפחית את התופעה המדאיגה.
 
 
הקצאת הרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול לדימונה בשנת 2012 היא:155,000 ₪.
היקף תקציב הפעילות כולל איגום משאבים עם הרשות המקומית ותוכניות נוספות לשנת 2011, עמד על כ-500,000 ש"ח. 
 
התנהלות התוכנית ביישוב:
 
הרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול פועלת בדימונה, החל משנת 2002, והמתאמת היישובית היא ענת ברוך.
בנוסף פועלת ביישוב רכזת חבר העמים, רחל אברמוב, אשר מפעילה תוכניות מניעה מיוחדות לאוכלוסייה זו. ומשלבת עולים בשאר התוכניות הקיימות.
שילוב אגפי חינוך ורווחה למנהלת אחת, מעודד שיתופי פעולה בין האגפים, הן על ידי יצירת תוכניות משותפות, ויצירת שותפויות אמיצות עם תוכניות נוספות הפועלות ביישוב.
 
 
מטרות התוכנית השנתית למניעת שימוש בסמים ואלכוהול:
 
1.      יצירת אווירה עירונית השוללת שימוש בחומרים פסיכואקטיביים.
2.      מניעת התנהגויות סיכוניות , הכוללות שימוש בסמים ואלכוהול בקרב ילדים ובני נוער.
3.      מתן ידע וכלים להתמודדות לכלל הקהילה לגבי חומרים פסיכואקטיביים .
4.       בירור עמדות ופיתוח כישורי חיים לאוכלוסייה בסיכון, עם התמקדות על חומרים פסיכואקטיביים.
5.      יצירת שיתופי פעולה ואיגום משאבים עם תוכניות נוספות הפועלות בעיר.