דפים - פרשת שבוע
נווט למעלה
כתובת: שדרות בן גוריון ת.ד 88, דימונה
טלפון : 08-6559390
פקס : 08-6559390
שעות קבלה:
   

מה נלמד מפרשת השבוע – פרשת מצורע?

 

"האם מים זה דבר חשוב?" שאלה אותנו המורה. "ברור שכן!" ענינו במקהלה. "בלי מים לא יהיה לנו מים לשתות, עם מה לשטוף כלים, לא נוכל לגדל ירקות ופרות, אנחנו והחיות נמות בצמא. וחוץ מזה, איך נתרחץ? האם לא תהיה בריכת שחיה? האם בנחלים לא יהיו מים? ברור שזה נורא!".

"אבל האם תמיד המים חשובים? האם הם לא עלולים לפגוע?" שאלה המורה. חשבתי לעצמי, הרי באמת המים גם פוגעים. כל שנה אנשים טובעים בבריכות השחיה, בחוף הים. בגשם חזק, לעיתים שכונות שלמות מוצפות, סבתא שלי החליקה בבית על הרצפה הרטובה, והיא שכבה בבית חולים זמן רב. חבר שלי רכב על אופנים, נכנס לתוך שלולית, החליק, נפל ונפצע בראשו. עד היום הוא ממש סובל מכאבי ראש וגב. בעצם ... לא תמיד המים הם דבר טוב, למרות שזה ברור כי בלי המים העולם לא יכול להתקיים.

"המים חשובים, אבל גם מסוכנים!" אמרתי למורה, וחזרתי על כל מה שחשבתי. על הטביעות בים ובבריכה וכל השאר.

הילדים הופתעו מדברי, אך בסוף הם הודו שאני צודק. ובעצם מים זה דבר טוב,אך עלול להיות גם דבר רע.

"האם יש דבר שהוא טוב לגמרי? דבר שאין בו שום דבר רע?" שאלתי את המורה.  "הרי כל דבר עלול להזיק? גם מכונית, יכולה לקחת אותנו, ובאותה מידה גם עלולה לפגוע בנו בתאונת דרכים. עץ פרי נותן לנו אוכל,אך מי שקוטף את הפרי עלול ליפול ולהיפצע. הדבר הזה נכון לכל דבר טוב.

אך האם זה נכון גם לדברים לא טובים? להרביץ ברור שזה רע. אבל שבוע שעבר ראיתי ילדים משחקים בכדור במגרש ליד הכביש, הכדור עף לכיוון הכביש, ילד רץ אחריו ומבוגר שעבר שם, תפס אותו ביד, וכאשר הילד ניסה לרוץ, הוא נתן לו סטירת לחי. באותו הרגע, הילד החל לבכות, אבל כבר לא ניסה להתפרץ לכביש המסוכן. הבנתי שסטירת הלחי, שהיא בדרך כלל דבר מאוד לא טוב ולא יפה – הפעם הצילה את חייו של הילד.

כאשר צוחקים עלי, האם זה רק רע?  ואולי יש בזה גם טוב? הרי זה מחנך אותי לענווה. לדעת שאני לא מושלם.

והרי כל פעם בסוף תפילת שמונה עשרה אנו אומרים "ולמקללי נפשי תידום, ונפשי כעפר לכל תהיה". האם אני סתם אומר זאת, או שאני מתכוון לכך ברצינות? הרי זה לא חוכמה להגיד שאני פשוט ולא נעלב סתם, אבל כאשר מישהו מדבר אלי לא יפה, אני מתחיל לכעוס ולהיפגע. נכון, קל להגיד שאני לא אפגע ממי שצוחק או צועק עלי, אבל הרבה יותר קשה לא להיפגע, או להיפגע, אבל לא לענות ולא לריב ... אבל אם אצליח, אני באמת הופך להיות אדם הרבה יותר חזק, אדם השולט בעצמו, ולא נפגע סתם.

אם כן, אכן גם בדבר רע – אפשר למצוא טוב. ותמיד, אם נחפש דבר רע בתוך דבר טוב, גם נמצא.

בפרשותינו, אנו קוראים על דיני מצורע. צרעת זו מחלת עור מאוד לא נעימה, אך היא מופיעה גם בבגדים או בבתים.

יש הבדל גדול בין מצורע לצרעת הבית. חכמים מספרים לנו כי צרעת הבית נועדה לגלות מטמונים שאותם החביאו תושבי הארץ, לפני שבני ישראל כבשו את ארץ ישראל. למי שהקב"ה רצה לתת פרס כספי, היה לו נגע צרעת בבית. הוא היה צריך להוציא את האבנים עם הנגע, והיה מגלה את המטמון שהחביאו. לעומת זאת, צרעת באדם -  היא תוצאה של רכילות, של אנשים המדברים דברים לא טובים, ולכן קיבלו עונש – צרעת. העונש על הצרעת הוא לשבת מחוץ לעיר, לבד, וללמוד לא לדבר יותר מדי. כך שגם כאן אותה מחלה – הצרעת – יש סוג אחד שהוא טוב, וסוג אחר שהוא רע. אבל האם צרעת הבית היא תמיד טובה, וצרעת הגוף היא תמיד רעה?  אני מאמין שלא! אדם המקבל כסף רב בהפתעה, עלול פעמים רבות להפסיד. הוא מנצל את הכסף לדברים לא טובים,

לעומתו – יש מי שמקבל את צרעת הגוף, ובמקום להיפגע שצוחקים עלי או כועסים עלי, אני לומד שלא להיפגע, לא להגיב, וכך אני נעשה אדם חזק יותר ורציני יותר. כך שאני הרווחתי, ולא נפגעתי.

בשני המקרים  זה תלוי בי, האם אלמד להשתפר, גם אם לשם כך אני צריך לקחת את הדבר שנראה רע – הכעס שפגעו בי, ולהפוך אותו לחוזק – להיות שקט, לא לכעוס  על כל אחד. אלא להפוך לאדם הרבה יותר טוב.

שבת שלום הרב חזי

 

 בחזרה לדף הבית