דפים - יצחק שדה
נווט למעלה
יצחק שדה 1890-1952
 
 
יצחק שדה - יצחק לנדוברג - "הזקן" - נולד בלובלין שבפולין ב - 1890, ונפטר ביום ל' באב תשי"ב (1952).

במלחמת העולם הראשונה שירת בצבא הצאר וזכה לאות הצטיינות על שירותו. לאחר המהפכה הקומוניסטית שירת כמפקד פלוגה בצבא האדום. "הזקן" בצעירותו היה ספורטאי מצטיין - אלוף פטרבורג בהיאבקות ומתאגרף בקרקס. בד בבד למד פיזיולוגיה ופילוסופיה באוניברסיטה.

יצחק שדה עלה לארץ ב - 1920 והיה ממיסדי "גדוד העבודה" שירת ב"הגנה" ובמאורעות תרצ"ו (1936) פיתח שיטות לפעילות יזומה והתקפית נגד הפורעים הערביים. הוא יזם את ניוד הכוחות לקראת האויב. ב - 1936 הקים בירושלים את ה"נודדת" ב - 1937 הקים את הפו"ש - "פלוגות השדה" וב - 1939 הקים את פו"מ - "יחידות לפעילות מיוחדת". לזכותו זוקפים את הקמת הפלמ"ח - עליו פיקד עד 1945. יצחק שדה היה איש שדה מובהק ופועלו היה מופת לחיקוי לדורות מפקדי הפלמ"ח וצה"ל.

משנת 1945 ואילך שימש כרמטכ"ל בפועל, השתתף בתכנון ובביצוע פעולות נועזות של הפלמ"ח. במלחמת העצמאות פיקד על חטיבה 8 שהייתה חטיבת השריון הראשונה, כמו כן פיקד על משמר העמק, והשתתף במבצעים לשחרור רמלה לוד (מבצע דני), קרבות ירושלים (מבצע יבוסי) ושחרור הנגב (מבצע חורב).

לאחר פירוק הפלמ"ח פרש – הודח - מצה"ל וזמן קצר לאחר מכן נפטר ונקבר בקיבוץ גבעת ברנר. היה מפעילי מפ"ם וכינויו בפלמ"ח היה "הזקן". כתב את הספרים "מסביב למדורה" "הפנקס הפתוח" וארבעה מחזות "לוחמים". על שמו נקראו הישובים שדה יצחק, ניר יצחק ומשאבי שדה.